Loading color scheme

Žákyně: Začátek nové éry a spousta práce před námi

Pomalu opouštíme kategorie, v nichž se v první řadě nehraje na výsledek, ale kde hlavní roli sehrává rozvoj. Ještě než tomu tak bude, zrekapitulujeme si sezonní a historickou klubovou novinku. Řada přichází na žákyně, absolutní nováčky v dačických barvách. 

Nesnadný úkol v podobě přesvědčení vedení klubu o smysluplnosti urychleného budování ženské složky se manažerovi podařil. A tak na vlastní zodpovědnost rozjel projekt, na kterém mu jakožto dlouholetému trenérovi krajských reprezentací opravdu záleželo. Že byl tenhle tah dámou smysluplný, o tom snad dnes už nikdo nepochybuje. Do ideálu ale stále chybí dost.

Děvčata byla přihlášena do pro ně vhodné rozvojové "trojkové" soutěže na Vysočině. To přineslo nejen nezatíženost taktikou, ale zároveň kratší dojezdy. Což je z pohledu jejich pozdějšího kariérního začátku doslova značka ideál. "Jestli se něco florbalovému hnutí v historii opravdu podařilo, pak to bylo vymyšlení a aplikování trojkových soutěží do dětských kategorií. V případě žákyň si upřímně nedovedu představit, že by měly začínat v pětkové lize. Tam by byly totálně utopené a ztracené," popisoval trenér kategorie Petr Jindra.

Vybrané sezonní cíle se postupně dařilo plnit. Ne vše ale bylo procházkou růžovým sadem. Jako největší problém se ukázal počet hráček. "S ohledem na covidovou pandemii nebylo vůbec snadné přivést nové tváře do týmu. Náborové akce ve školách byly zapovězené, kamarádek holky moc nepřivedly, protože mi z toho všeho tak nějak vyplynulo, že se nejvíc kamarádí spolu v týmu. A tak bylo třeba doufat, že se situace zlepší," pokračoval trenér.

Dvě nové tváře se podařilo přivítat s rozjedem venkovních tréninků. A situace se hned jeví jako příjemnější. I tak jsou si představitelé dačického klubu vědomi, že stávající počet neodpovídá požadavkům dvou soutěžních úrovní. Ligy žákyň a nově také dorostenek budou vyžadovat větší počty. "Aby to ale nevypadalo jen tak, že si chci stěžovat, musím říct, že i když holek bylo početně méně, opravdu fungovaly. Chodily na tréninky, dokonce i nad rámec na tréninky kluků. Příjemným bonusem a velkou přidanou hodnotou pro klub byl také fakt, že pořádaly," vysvětloval Jindra.

Snaha a poctivý přístup je vždy kvalitním základem. Ten je ale třeba dále rozvíjet. "Holky čeká spousta práce. Je super, že jsou spojené se začátkem nové éry. Musím ale konstatovat, že ke konci soutěžního ročníku a možná taky v kombinaci s tím, že se začaly chytat i v klučičích kategoriích, případně v barvách dorostenek Světlé, některým trochu začala chybět důležitá pokora. Věřím ale, že jsou rozumné a jsou si vědomé, že jsou stále na úplném začátku kariérní cesty. Určitě mají ale našlápnuto k tomu, aby jednoho dne tvořily pevné stavební kameny prvoligových žen," zakončil Jindra.

V novém ročníku se historie znovu o kus posouvá. Krom žákyň máme nově přihlášené také dorostenky. Ani pro sezonu 2022/2023 tak nechybí nová výzva.