Loading color scheme

Přípravka: Parta skvělých dětí, již trápí kroužkový přístup některých

Slíbili jsme po konci sezony postupně zrekapitulovat působení všech klubových kategorií. Protože ti největší a nejsledovanější mají být vyvrcholením, začít musíme pochopitelně na spodku naší pyramidy. V kategorii, kde se nehledí na výsledky, ale na radost ze hry. Přípravka začínala sezonu se sedmi dětmi. Postupně rozšířila své řady natolik, že by bez problémů naplnila tři týmy. Leč... Zdaleka ne všichni hrají. A o to půjde do budoucna především.

Kategorie přípravek je kouzelná hned v několika ohledech. Tak předně - o florbal zde tak úplně nejde. Cílem téhle kategorie je nadchnout děti k pohybu, tak trochu nahradit chybějící přirozený pohyb venku. Tím, co je pro trenéry lákavé, je pestrost práce. Pokud totiž hledáte činnost plnou "pohybovek", tohle je ta správná kategorie. Uplatní se zde úplně vše. 

"Na přípravce se mi hrozně líbí ten úžasný progres. Na začátku ročníku vám přijde do klubu deset dětí, z nichž zpravidla většina nikdy žádný sport nedělala a rodiče si z nějakého důvodu vybrali právě nás. Naším úkolem je nadchnout děti pro sport a naučit je elementárním základům florbalu. Když vidíte, jak ti malí nesměli začínají v říjnu a jak vypadá jejich hra na konci dubna, jsou to odlišné světy," komentoval trenér Petr Jindra.

Specifikem je také věková různorodost. Jelikož v našich končinách ještě asi hodně dlouho neposkládáme minipřípravku, setkávají se zde pětileté děti třeba s devítiletými. To je z hlediska vývojové psychologie ohromný skok. A tak není vůbec snadné tuto skvadru ukočírovat. "V tomto apelujeme na rodiče, aby hlavně děti, které hrají v přípravce delší dobu, případně jsou "dojezdové" z pohledu věku, hrály za elévy. Tahle kategorie už jim totiž tak úplně moc nedá. Elévové jsou pro ně novou výzvou," pokračoval šéftrenér klubu.

V letošním ročníku se podařilo z kádru sedmi dětí vybudovat partu pětadvaceti skvělých dětí, které se těší na tréninky. Bohužel ale vše trochu kazí fakt, že podstatná část z nich vůbec nehraje ligová utkání. "Chtěl bych říct jednu věc. Opakovaně zdůrazňujeme, že NEJSME KROUŽEK. Vím, že to někteří takto vnímají, ale já tohle označení vůbec nemám rád. Kroužek je keramika či výtvarka, ovšem podotýkám že ne v základní umělecké škole. Tam už to je o něčem jiném. My pracujeme s přesahem, dlouhodobě. Stejně jako ty ZUŠky. Potřebujeme ale, aby to takto pojali všichni. Když nebudou děti jezdit na zápasy, je pro nás i ně přínos tréninkového procesu sotva poloviční," hořekoval trenér.

Základním úkolem do budoucna by mělo být větší zapojení rodičů a maximální možná vytíženost dětí při ligových utkáních. "Blíží se sezonní zakončení. A my bychom rádi s rodiči promluvili o dalším fungování. Potřebovali bychom, aby se trochu víc zapojovali do dění. A aby s námi děti opravdu jezdily na zápasy. Vše včetně dopravy se vždycky nějak dá vyřešit. Ale nejhorší je neochota," zakončil lodivod nejmladších dětí. 

Pro příští sezonu chceme opět přihlašovat dojezdově přijatelnou Ligu Vysočiny. I to snad motivuje rodiče k tomu, aby na zápas s dětmi vyrazili.