Loading color scheme

Principy hry Florbalu Dačice

Celoplošná aktivita

Nechceme být pasivním týmem čekajícím na to, co vymyslí soupeř. Naopak chceme soupeře nutit vlastní aktivitou k chybám.

Transition („přepínání“)

Alfa a omega moderního florbalu. Rychlost reakce rozhoduje. Každá ztráta míčku musí znamenat okamžitou snahu získat jej zpět, anebo minimálně zmírnění rychlosti soupeřova brejku. Nejnebezpečnější jsou první tři vteřiny. Totéž platí po zisku míčku. Nechceme vyčkávat a dobývat zavřenou obranu. Musíme být rychlí. Chceme uštknout jako had.

Absolutní koncentrace

Florbalové utkání se hraje 60 minut, tj. 3 600 sekund. Ani jedna jediná z nich nesmí být podceněná či vypuštěna, neboť právě ta může být tou rozhodující. Rozhodit nás nesmí vnější ani vnitřní podnět. Jediné, co můžeme na hřišti změnit k lepšímu, je náš vlastní výkon. Víc neovlivníme.

Tlak do branky a nebezpečných prostor

Z rohu či vlastní poloviny branku nevstřelíme. Naopak největší nebezpečí pro soupeře hrozí v jeho obranném pásmu, a to v předbrankovém prostoru. Právě tam musí směřovat naše úsilí, nikoli do jiných pro soupeře méně nebezpečných zón.

„Uštknutí soupeře“ na správném místě

Aktivní hrou není myšlena hra na honěnou se soupeřem. Naopak chceme správným pohybem hledat prostory na hrací ploše, kde soupeře uštkneme jak zmije. Zahnat ho do úzkých a pak ho donutit k fatální chybě.

Přihraj a běž v trojúhelníkovém provedení

Už slavný trenér Hnátek věděl, že základem kolektivního sportu je princip „přihraj a běž“. Aby bylo jeho fungování dokonalé, je třeba doplnění o další spoluhráče. Vytvoření pohyblivého trojúhelníku je v kombinaci s přesností přihrávek velmi nebezpečnou zbraní.

Zdravé sebevědomí se pojí s občasnými chybami

Nikdo není dokonalý. Přesně toto heslo platí i pro všechny naše hráče a hráčky. Ti mají odvahu vstoupit do míst či situací na hřišti, které jsou pro jiné zapovězeny. Může se pak stát, že namísto smělého postupu vpřed dojde k tvrdému nárazu. Netrestáme chyby, hledáme lepší a účelnější řešení pro příště.